Silna marka czyli co?

O roli i zaletach marki napisano już tyle, że trudno wskazać jej cechy najważniejsze czy najbardziej wartościowe dla marketera. Warto może więc powiedzieć o takich, które nabierają szczególnego znaczenia w zmieniającej się rzeczywistości – tyleż niepewnej i zmiennej, co pełnej ciekawych wyzwań rynkowych.

Rzeczywistość w świecie digital

To wielkie wyzwanie dla marek mediowych, o których na co dzień trochę zapominamy i traktujemy je jak powietrze. Lata 90. nauczyły nas, że ekran laptopa zawsze mówił prawdę, ale ostatnie dziesięciolecie jest bolesną konfrontacją z fake reality i znawcami wszystkiego w Internecie. Wielkie znaczenie zyskują teraz takie marki jak BBC czy The Guardian, które sygnując treści w sieci, stają się dla ludzi symbolem bezpieczeństwa i wiarygodności. Dużym wyzwaniem jest tu oczywiście monetyzacja wartościowego contentu, a także stałe inwestowanie w jakość, na które nie bez powodu stać tylko największych. Niestety, zupełnie nie widać tego trendu na polskim rynku. „Stare” marki mediowe sukcesywnie obniżają jakość, a „młode” zbyt często dają się złapać na publikowaniu fake newsów i zmienności poglądów.

Rzeczywistość wielowymiarowa

Klient transmedialny, multiscreeningowy i w wiecznym pędzie to wyzwanie dla marek, które powinny stawać się raczej synonimem pewnego etapu życia, identyfikacji z wartościami czy tłem dla aktywności konsumenta niż wypełniaczem konkretnej potrzeby. Tak na przykład tworzyliśmy markę Tygryski. Od chrupek dla małych dzieci przeszła ona do marki sygnującej aplikacje, blogi czy produkty szerzej związane ze wspieraniem rozwoju dziecka. Atutem takiego rozwoju marki jest odporność na wahania i trendy rynkowe oraz stały benefit dla właściciela.

silna marka
fot. SFIO CRACHO/Shutterstock, Inc.

Rzeczywistość zwinna

Tu na myśl przychodzi ostatni zabieg Lidla i połączenie na polskim rynku dość rzadkie – od codziennych zakupów do podróżowania. Market zaczyna sprzedawać wycieczki pod znakiem Lidl Podróże. I być może jest to próba przeniesienia wartości marki związanych z zakupami „w stylu smart” oraz bezpieczeństwem i pewnością, tak bardzo dziś pożądanymi w biznesie turystycznym. Widać, jak marka staje się pomostem do zwinnego przeskoczenia na kolejną planetę w uniwersum klienckich oczekiwań i możliwości zakupowych.

Rzeczywistość kulturowa

Wraz ze wzrostem zamożności konsumentów coraz częściej marka zaczyna pobierać prawdziwą premię od swojej wartości. Jednak następuje to dopiero wtedy, kiedy wchodzi w obszar kulturowy, czyli obszar ważnych, często społecznych ról w rzeczywistości, obszar ambitnych celów i chęci szerzenia dobra. Co ciekawe, również w ramach aktywności reklamowej, dotychczas kojarzonej raczej z promocją czy „tanimi zagrywkami”. Tak odbieram światowe działania Procter&Gamble skoncentrowane wokół roli kobiet we współczesnym społeczeństwie. Natomiast na naszym lokalnym podwórku – promujące dobro kampanie i działania Wawelu, które małymi krokami zmieniają świat wokół nas.

 

Tekst opublikowany w raporcie „Agencje brandingowe 2017″, Interaktywnie.