Raport „Wygrać z wirusem”: przejdźmy razem przez ten kryzys

Zainspirowani lipcowym wyróżnieniem redakcji „Media Marketing Polska” Marketing z Sercem, zainicjowaliśmy stworzenie raportu „Wygrać z wirusem”. „Wierzymy w szybki powrót koniunktury, a jeśli branża wesprze ją aktywnością marketingową, to symboliczne odbicie „V” się uda. Raport nie aspiruje do bycia kompletnym przepisem i odpowiedzią na pytanie, co zrobić, aby osiągnąć sukces. Ma być zbiorem dobrych pomysłów i doświadczeń na złe czasy. Zachęcam do lektury i inspiracji” – pisze Wojciech Kotala, nasz CEO.

Wiemy, że z wirusem COVID-19 łatwo nie wygramy. Jednak jesteśmy przekonani, że wspólnie możemy przezwyciężyć zniechęcenie, ograniczenia czy konsumencki marazm, które wywołał.

Warto poznać różne doświadczenia i uczyć się od najlepszych. Grono współtwórców nie jest przypadkowe – to znane marki i ich menedżerowie, połączeni z nami tytułem Marketing z Sercem, przyznanym za reaktywne i pełne empatii działania w pierwszej fazie pandemii. Wierzymy, że każdy z nich posiada swoisty mandat, by proponować recepty na zmianę zwyczajów konsumenckich i pobudzanie aktywności ekonomicznej. Wśród autorów znaleźli się eksperci: PepsiCo, BNP Paribas, Aviva, L’Oréal Polska, OLX oraz 180heartbeats + JUNG v MATT. Raport ukazał się pod patronatem „Media Marketing Polska”.

RAPORT POBRAĆ MOŻNA TUTAJ.

Co przyniesie przyszłość?

O próbach walki ze skutkami pandemii napisano już dużo. Choć najwięcej wyrażają liczby, ekonomiści przedstawiają sposoby na wygraną także za pomocą liter. Najbardziej pożądane odbicie od kryzysu symbolizuje litera „V”.

We wstępie do publikacji, który przygotował nasz CEO Wojciech Kotala, czytamy, że: „biznes, w wymiarze mikro i makro staje się w tej chwili odpowiedzialny za dalsze odbicie krzywej wzrostu i faktyczne zwycięstwo nad skutkami pandemii”.

Grunt to rzetelna informacja

Pierwsza część naszego raportu dotyczy mediów. Piotr Machul, zastępca redaktora naczelnego, „Media Marketing Polska”, pisze, że „rola mediów w okresie pandemii znacznie wzrosła, ale i nabrała innego znaczenia. Nową misją stało się podtrzymywanie wizji normalności świata”. Dostosowując się do „nowej rzeczywistości”, wszystkie strony rynku powinny pamiętać, że „gdy kryzys minie, w rozliczeniu pojawi się dodatkowa rubryka: wsparcie i empatia w czasie walki z COVID-19” – dodaje.

Co na to konsumenci?

Kolejnymi tematami poruszanymi w raporcie są nawyki konsumenckie, a także rynki e-commerce oraz e-grocery. Iwona Wojna, e-commerce i customer digital manager w PepsiCo, Central Europe and Greater Balkans pisze: „Lockdown pozwolił konsumentom sprawdzić w praktyce, czy bariery, które powstrzymują ich przed zakupami online, przypadkiem nie stały się zaletami. Atuty jak bezdotykowe dostawy, brak kontaktu z innymi kupującymi, brak konieczności stania w kolejkach oraz precyzyjny czas dostawy pozycjonują e-grocery jako bezpieczny kanał, kojarzący się nie tylko z wygodą, ale przede wszystkim z zaufaniem”.

Cyfrowa rewolucja

Dariusz Maciołek, dyrektor zarządzający pionu marketingu, komunikacji i zaangażowania społecznego w banku  BNP Paribas, przygląda się przyspieszonej cyfryzacji i zmianie nawyków. „Innowacyjność musi iść w parze z bezpieczeństwem, tak ważnym w cyfrowym świecie. Dziś to też kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego. Gdy w trudnym czasie instytucje sektora bankowego podchodzą do tej kwestii z najwyższym priorytetem, budują w ten sposób zaufanie i kładą solidne fundamenty pod dalsze, trwałe relacje”. Maciołek jest przekonany, że „digitalizacja usług będzie postępować”.

Egzamin z lojalności

W raporcie znajdziemy także artykuł dr Jolanty Karny, wiceprezes Avivy, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, z którego dowiadujemy się, jak ważne są relacje i jak procentuje elastyczność w umowach z kontrahentami. Autorka pisze, że „epidemia nauczyła nas, że utrzymanie ciągłości pracy i relacji, a także społeczna odpowiedzialność to recepty na przezwyciężenie kryzysu i dalszą, korzystną współpracę. Nauczyliśmy się też, aby w niestandardowych czasach działać nieszablonowo, jednoczyć się w walce z nierównym przeciwnikiem, z otwarciem na potrzeby drugiej strony”.

Solidarność i wsparcie

Czy giganci powinni wspierać małe biznesy? Na to pytanie na swoim przykładzie odpowiada Donata Wolińska, chief marketing officer w L’Oréal Polska i Kraje Bałtyckie. „Jesteśmy przekonani, że poczucie odpowiedzialności za partnerów biznesowych to słuszny kierunek. Aktywne reagowanie na wyzwania współczesnego świata stanowi test odpowiedzialności i wrażliwości. To również szansa na zwiększenie lojalności i zaufania” – zaznacza.

W branży marketingowej naturalnym sposobem na kryzys jest kreatywność. Marcin Sienkowski, szef marketingu w OLX, relacjonuje akcję „1000+ na start z OLX”, która zachęciła wielu małych przedsiębiorców do rozpoczęcia prowadzenia działalności w sieci„Z naszych danych wynika, że w ramach akcji zarejestrowano 400 kont, z których od kwietnia dodano w sumie 13 313 ogłoszeń. Wielu uczestników programu „1000+ na start z OLX” przekonało się, że Internet to właściwy w dzisiejszych czasach kanał wspierający małe, lokalne biznesy i zostało z nami na dłużej” – podsumowuje. 

Nowa rzeczywistość

Z kolei Marcin Gaworski, współzałożyciel agencji 180heartbeats + JUNG v MATT, przybliża rolę agencji kreatywnych w budowaniu marketingu na czasy VUCA i twierdzi, że „do ogłoszenia zwycięstwa nad wirusem zostało nam jeszcze trochę pracy, jednak wszyscy wygramy, jeśli będziemy silni psychicznie, a nasze marki będą komunikowały się w sposób transparentny, angażujący i ważny dla konsumentów”. Dodaje też, że „to nie czas na generowanie zysków, ale na komunikację, która buduje zaufanie i pokazuje, że marka jest blisko ludzi”.

Pewność w czasach niepewności

Raport zamyka Andrzej Kapera, dyrektor zarządzający w naszej agencji. Optymistycznie zauważa, że: „pandemia pomogła przypomnieć bardzo proste, stare prawdy o tym, że warto ufać, stawiać na ludzi i być szczerym w komunikacji. Biznes to nie maszyny, komputery i biuro. Biznes to ludzie. Zawsze warto otaczać się różnymi osobami: które wspierają, pomagają, podpowiadają, a czasem krytykują”.

To jedynie przedsmak tego, co znajdziecie w naszym raporcie. Z dumą oddajemy publikację w Wasze ręce i jesteśmy przekonani, że znajdziecie w niej garść inspiracji dla swojej marki.

RAPORT DOSTĘPNY JEST TUTAJ: