Dlaczego warto zaprosić video marketing na fotel w pierwszym rzędzie Twoich planów marketingowych?

Video marketing nie taki straszny…

Wokół video marketingu krąży kilka stereotypów – tworzenie materiałów video, które będą atrakcyjne dla grupy targetowej jest:

 1. zbyt czasochłonne
 2. zbyt kosztowne
 3. zbyt skomplikowane

Jeżeli przynajmniej dwa z nich są Ci bliskie to znaczy, że powinieneś przeczytać dalszą część artykułu.

Atrakcyjny content video zrealizowany tanio, szybko i dobrze – czy to możliwe?

Wydawałoby się, że kombinacja tych trzech wariantów równocześnie nie jest możliwa i maksymalna ilość dopuszczalnych wariantów to dwa w jednej realizacji video. Spójrzmy na to inaczej – te pojęcia są względne.

 • Tanio – czy oznacza to najbardziej korzystną cenowo ofertę na rynku? Czy oznacza realizację materiału video za „nierynkowe” stawki podmiotów, które przyczyniają się do psucia owego rynku? Czy „tanio” jest indywidualnym odczuciem marketera wprost proporcjonalnym do skali jego rocznego budżetu marketingowego? W moim odczuciu znaczenie słowa tanio można porównać do stwierdzenia „w budżecie Klienta”.
 • Szybko – czy można interpretować to jako realizację materiału przed zakładanym pierwotnie czasem? Czy oznacza pracę w dzikim tempie i realizację przykładowo spotu TV w tydzień? Chciałabym przytoczyć tutaj rozważania na temat interpretacji potocznych jednostek czasu typu „chwila”, „moment”, „za jakiś czas” – dla każdego z nas oznaczają coś innego, co czyni je względnymi.
 • Dobrze – tutaj można by wylać potoki słów o behawioryzmie, systemach moralnych oraz indywidualnej interpretacji pojęć, ale jedno jest kluczowe – określić lub zapytać co w odczuciu zlecającego przygotowanie materiału video będzie czynnikiem określającym dobrze wykonaną robotę.

W celu przybliżenia się do spełnienia tych trzech magicznych wariantów najlepiej zwrócić się do agencji specjalizujących się w tworzeniu video contentu, które dobiorą rozwiązania do czasu, budżetu i wymagań, jakie masz względem realizacji. Tak naprawdę wszystko zaczyna się od dobrego pomysłu i materiałów, którymi dysponuje Klient. Choć nawet i ta ostania kwestia nie jest konieczna. Można przecież sięgnąć do banku video!

Animacje produktowe

Formatami, które wpisują się w sprawną i szybką realizację są przykładowo animacje produktowe. W najprostszej postaci wykorzystujemy gotowe elementy dostarczone przez Klienta oraz dostępne w banku zdjęć materiały, którym nadajemy ruchomą formę. Format ten pozwala przekazać większą ilość kluczowych informacji o produkcie niż statyczna grafika, dodatkowo przy tzw. „dobrych wiatrach” jesteśmy w stanie wyprodukować dobrej jakości, krótką animację 2D w ciągu 2 dni roboczych (deklarowany czas jest zależny od długości, poziomu skomplikowania animacji, oczekiwań Klienta oraz dostępnych materiałów).

Co musisz dostarczyć agencji do produkcji takiej animacji?

Wystarczy wizualizacja produktów w pliku otwartym, key visual w pliku otwartym, wskazanie target grupy, przygotowanie wytycznych do komunikacji oraz określenie w jakim medium będzie publikowana treść video, resztą się zajmiemy. Przykład prostej animacji znajdziesz tutaj.

Jakie koszty ponosi Klient?

• stworzenie koncepcji kreatywnej animacji oraz scenariusza
• licencja muzyczna oraz lektorska (jeżeli tego wymaga sytuacja)
• przygotowanie materiałów graficznych do animacji lub profesjonalnych ilustracji
• motion design (animacja) oraz udźwiękowienie
• dodatkowymi pozycjami w kosztorysie będzie project management oraz koszt przekazania praw autorskich do stworzonego materiału video.

Techniki animacyjne dają nam wiele możliwości. W bardziej wymagających formach możemy wykorzystać pomoc ilustratora w stworzeniu pewnego świata lub postaci, którym motion designer nadaje ruch. Mamy również możliwość przestawienia naszej historii, produktu w bardziej przestrzennym obrazie stosując animację 3D – przykład:

Inne przykłady realizacji znajdziesz tutaj:

Montaż gotowych ujęć

Kolejną sprawną w realizacji formą contentu video są montaże gotowych ujęć dostępnych w bankach video lub ujęć, którymi dysponuje Klient z poprzednich realizacji i wciąż posiada do nich prawa oraz, co ważne przy ich realizacji, był uwzględniony w umowie zapis mówiący o możliwości modyfikacji oraz ponownego montażu.

Co musisz dostarczyć agencji do produkcji takiego typu materiału?

Najbardziej przydatne będzie wypełnienie briefu, w którym znajdą się kluczowe informacje na temat wymagań Klienta, opis produktu, celów i efekt, jaki chcemy osiągnąć. Przykład takiego briefu znajdziecie tutaj BRIEF.

Przybliżając temat produkcji video na bazie zasobów dostępnych w bankach (np. Adobe Stock, Shutterstock) Klient ponosi koszt głównie tzw. post produkcji:

 • stworzenia koncepcji kreatywnej video, scenariusza oraz starannej selekcji rekomendowanych ujęć
 • zakupu ujęć, a konkretnie licencji. Tutaj zachęcam do korzystania z dedykowanych konsultantów i odpowiednią weryfikację licencji z potrzebami Klientów. Konsultanci rzetelnie zweryfikują potrzeby względem zakresu licencji oraz wycenią zakup ujęć. Tylko taka ścieżka daje nam pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem
 • licencji muzycznej oraz lektorskiej (jeżeli tego wymaga sytuacja)
 • montażu ujęć, dodania animacji, udźwiękowienia oraz kolor korekcji
 • dodatkowymi pozycjami w kosztorysie będzie project management oraz koszt przekazania praw autorskich do stworzonego materiału video

Średni czas realizacji takiego materiału może mieścić się w przedziale od 1 – 15 dni roboczych w zależności od skomplikowania tematu oraz długości video jakiego Klient oczekuje.

Przykład takiego materiału znajdziesz tu:

Produkcje video

Formatami, których również nie powinniśmy się obawiać są produkcje video, wykorzystujące autorsko nagrane sceny w studiu lub innych lokacjach. Pisząc autorsko mam na myśli produkcje video z wykorzystaniem wiedzy i sprzętu zatrudnionych w tym celu specjalistów. Aktualne warunki rynkowe oraz technologiczne pozwalają na produkcję jakościowego materiału przy względnie niskim nakładzie kosztowym. Skupię się tutaj na realizacji materiałów video z przeznaczeniem do internetu, gdyż produkcje reklam telewizyjnych rządzą się swoimi prawami i jest to temat na osobny artykuł. Materiał video, który można zrealizować w taki sposób musi charakteryzować się niskim poziomem skomplikowania. Przykładowo, by przygotować ciekawy i kreatywny materiał video, który ma urozmaicić nasze social media, a przy okazji sprzedać produkt np. kosmetyczny, do produkcji może wystarczyć:

 • pomysł kreatywny i scenariusz stworzone przez agencję przy konsultacji z Klientem,
 • dobrej jakości aparat z doświadczonym operatorem (czasami nawet wystarczy smartfon)
 • wynajem oświetlenia dopasowanego do warunków lokacji
 • osoba czuwająca nad organizacją produkcji
 • autor scenariusza, najczęściej jest to copywriter
 • lokacja (studio, plener, etc.)
 • aktorka/statysta/modelka
 • produkt i kilka rekwizytów

Brzmi całkiem dobrze prawda? Z taką bazą możemy stworzyć pakiet, krótkich filmów z produktem w roli głównej, które przyciągną wzrok TG scrollującej swój newsfeed na Facebooku. Oczywiście do tego dochodzi jeszcze część post produkcyjna, którą szerzej opisywałam we wcześniejszym przykładzie.

Inne przykłady znajdziesz tutaj:

 

Podsumowując apeluję, by nie bać się rzucać wyzwań agencjom kreatywnym i domom produkcyjnym. Kreatywne i doświadczone głowy będą w stanie zaproponować produkcje materiałów video, które będą zgodne ze strategią marki, kreatywne, zrealizowane sprawnie i w budżecie Klienta. Nie wierzysz? Sprawdź nas!